No items found.

Filosofiecursus | Het socratisch gesprek - door Corrie Haverkort

10, 11 en 12 oktober 2025

Op een goede manier luisteren is nog niet zo eenvoudig. Op een heldere manier zeggen wat je voelt en bedoelt evenmin. Voor je het weet zit je midden in een discussie waarin ieder bezig is de ander te overtuigen, of wordt er gezwegen omdat je geen andere weg meer ziet.

In deze cursus oefen je de juiste vragen te stellen en exact te luisteren. Je leert lastige dilemma’s te doorzien en na te gaan waar de discussie werkelijk over gaat. Je leert eigen ideeën en meningen helder te verwoorden, vastgeroeste overtuigingen te onderzoeken en open te staan voor nieuwe inzichten.  In een socratisch gesprek wordt gestreefd naar consensus, naar een oplossing die als juist, eerlijk en billijk wordt ervaren door íedere betrokkene. Het vormt een verrijking voor zowel je persoonlijke leven als voor je werk waar leiding geven, coachen, doceren of interviewen en gesprekken voeren een belangrijke rol speelt.

De cursus is geschikt voor degenen die voor het eerst kennis maken met het socratisch gesprek. Tegelijkertijd is het voor gevorderden een mooie manier om alle facetten van het socratische gesprek op te frissen en opnieuw te beoefenen. ‍

Socrates

De cursus is gebaseerd op de gesprekken die Socrates (469-399 v.Chr.) voerde met regeringsleiders en vrienden. Bij belangrijke onderwerpen waarover iemand een vaste overtuiging had, vroeg hij steeds: "Wat bedoel je?" en "Klopt het wat je zegt?" Door deze vragen moest er steeds beter nagedacht worden, meer nagevoeld en opnieuw verwoord. Na het gesprek begreep men elkaar beter en kwam men tot andere inzichten. Bij tegengestelde meningen en belangen werd een goede consensus gevonden.


Tijdens de cursus komen de opbouw van een socratisch gesprek, de spelregels en de gesprekstechnieken aan de orde. Je leert de juiste vragen te stellen die bijdragen aan een constructief gesprek en hoe je morele dilemma’s kunt onderzoeken bij het nemen van belangrijke beslissingen. En: hoe kom je van tegenstelling tot overeenstemming? Dat dit echt mogelijk blijkt is in iedere cursus voor de deelnemers weer een verrassing.


De socratische gespreksvoering wordt geoefend aan de hand van persoonlijke of maatschappelijke vraagstukken. Met name als er sprake is van tegengestelde meningen, conflicten en discussies. Bijvoorbeeld in je familie of op je werk. Met je buren of in je vriendenkring. In het socratisch gesprek gaat het steeds om de verbinding tussen ervaringen, gevoelens en emoties in relatie tot logisch en redelijk denken. En dit alles aan de hand van concrete stappen.

Praktische informatie
Kosten: € 375,- inclusief reader, koffie en thee, en op zaterdag en zondag een overheerlijke biologische lunch.
Minimaal 8 en maximaal 16 deelnemers. Colleges, uitwisselingen en het beoefenen van de socratische gesprekstechniek in kleine groepen, wisselen elkaar af.

Wil je meer weten? 
Mail je vragen aan: c.haverkort@hetnet.nl

Datum:
10, 11 en 12 okt 2025
Tijd:

Data en tijden
Vrijdag 10 oktober:              18:30 - 21:30uur
Zaterdag 11 oktober:           10:00 - 17:00uur
Zondag 12 oktober:             10:00 - 16:00uur

Locatie:
Dat Bolwerck, Zaadmarkt 112, Zutphen
Taal:
Nederlands
Prijs:
€375
Fotografie:

Corrie Haverkort

De cursus wordt gegeven door filosoof Corrie Haverkort. Ze heeft jarenlange ervaring in het geven van filosofiecursussen, zowel in Dat Bolwerck, bij het ISVW (Internationale school voor wijsbegeerte) als op de academie van Kreta. Verder wordt ze gevraagd voor moreel beraad bij verschillende organisaties, raden van bestuur of particuliere settingen. In Dat Bolwerck verzorgt zij al jaren de cursus socratisch gesprek, zowel inleidende cursussen voor belangstellenden als verdiepende cursussen voor professionals.

Blijf op de hoogte

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief en ontvang het laatste nieuws over Dat Bolwerck en de programmering.

Bedankt, de inschrijving geslaagd!
Oops! Something went wrong while submitting the form.